This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

o obozowaniu

„Skaut w obozie” książka z 1917 roku

[Nie odnaleziono galerii]
 

cytat za www,hros.pl

OTO ZASADY , KTÓRE LUD HROŚ-OWY ZA SWOJE SOBIE OBRAŁ.
„Pokój i Dobro.
Wielki to zaszczyt, że i Ty do społu z innemi na obozie leśnych ludzi będziesz. Ale zanim leśnym ludziem się staniesz prawa leśne przyjmij i stosuj w każdej chwili. Nie łatwa to sprawa leśnym człowiekiem się stać, Matkę Ziemię kochać, być bratem i siostrą każdej żywej istoty, a dla innych z ludu leśnego, hrosiowego być druhem i przyjacielem niezawodnym.
Tyś z miasta przybył przyjacielu – a tam wszystko inne niż tu – w Leśnym Domu. Tam zgiełk, nienawiść, mizeroctwo, a tu Pokój i Dobro i ramiona silne i porządek i uśmiech zawsze.
Zostaw swoje miasto – nie wnoś go tu – do Leśnego Domu. I buty zdejm, bo tu dywany czyste i zdrowe.
TEDY PIERWSZE PRAWO CI POWIEM.
W butach po domu naszem nie chodź. To wstyd i nie honor po Matce Ziemi w butach chodzić. Chyba żeby Wódz nakazał.
DRUGIE PRAWO.
Wodzów słuchaj, polecenia ich wykonuj bez jęczenia z uśmiechem i ochoczą werwą, bo inaczej pomyślą żeś miastowa ciura i do lasu nie przywykniesz. A i miano jękały ci nadadzą, a to wielki wstyd.
TRZECIE PRAWO.
Gdy Wódz, albo starszy mówi, Ty milcz i słuchaj. Ani na jotę nie zmieniaj jego poleceń. Ucz się, że gdy jeden mówi reszta słucha, a tylko do pracy wszyscy razem stają.
Sam języka po próżnicy nie strzęp. Gdy będziesz coś chciał rzec – pomyśl dobrze, cobyś jakowejś głupoty nie palnął. Gdy rozbawić kogoś zechcesz niechaj to dowcip przedni będzie, a nie byle co. Gadek miastowych, słów brzydkich się wybądź. Mów leśną mową.
CZWARTE PRAWO.
Lud HROŚ-owy z pracowitości znany, a i Ty niezgorszy w tym bądź. Nie waż się odpoczywać gdy inni pracują. Po rękach poznamy jaki z Ciebie pracownik. Robotę rób najlepiej jak potrafisz, z uśmiechem i piosenką na ustach, a ostrożnie co byś się juchą nie zalał.
Twój namiot, prycza niech wygodnością słynie , a ozdób nie żałuj.
Linę szanuj, węzły mocne wiąż i ładne, co by później nikt się nad nimi nie musiał trudzić.
Coś zniszczysz – zaraz napraw. Wszystko niech na swoim miejscu leży. Sprzętu obozowego bez Gospodarza nie rusz.
Niech nikt nie musi po Tobie niczego poprawiać.
OTACZAJ SIĘ TYLKO ŁADNYMI RZECZAMI.
ABYŚ CHOĆ GAŁĄZKI ŻYWEJ NIE ZŁAMAŁ. ZIEMI BEZ POTRZEBY NIE KOP, A JEŻELI JUŻ TAKI MUS – TO DARŃ ZDEJM, TAK BY POTEM MIEJSCE ZOSTAŁO TAKIE JAK ŻEŚ JE WPIERWEJ ZASTAŁ.
PIĄTE PRAWO.
Sam nie podjadaj – dziel się z innem . Posiłek dla innech rób smaczny i aby nie musieli czekać. Nie waż się jeść podczas Służby Domowej, albo czegokolwiek brać z magazynu bez Gospodyni zezwolenia. Na talerzu nic nie zostawiaj. Chleb Ci na ziemię spadnie, wpierwej ucałuj.
SZÓSTE PRAWO.
Ani najmniejszego papierka , śmiecia nie rzuć na ziemię , ani nie zakop . Śmieci nie kupuj , a jeśli już je masz – sam się z niemi rozpraw . Miast słodkości , cukru wszelakiego , ciastek kup zdrowego owocu i orzechów , to i zdrowia zyskasz i pieniędzy zaoszczędzisz .
SIÓDME PRAWO .
Bez pozwolenia z obozu nie wychodź i w jeziorze się nie kąp .
ÓSME PRAWO .
Siadaj tam gdzie Ci przystało . Nie godzi się zajmować miejsca Wodza lub zastępowego czy drużynowego. Obok Flagi , Sztandaru czy Proporca z godnością przechodź . Chłopcy niechaj ochroną dla dziewcząt będą i rycerzami , a panny dziewczęcością i miłością im odpłacać będą .
Gdy bęben usłyszysz albo inne leśne głosy , które oznajmiają rzeczy ważne – CZUWAJ I SŁUCHAJ . Gdy Cię na alarm zawezwą – biegnij co sił w nogach – zaszczyt to pierwszemu dobiec , a wstyd ostatniemu .
DZIEWIĄTE PRAWO .
Ogień szanuj . Do ognia obrzędowego – czystego – śmieci , trawy nie rzucaj , ani drwa od wiśni czy jabłoni . Drwa do ognia nie dorzucaj , a z namaszczeniem dokładaj . Opiekuj się , witaj i żegnaj , rozmawiaj jak z bratem . Wielki to honor i zaszczyt przez Wodza być Strażnikiem Ognia mianowanym . W KRĘGU OGNIA , Leśnej Mądrości się ucz i oczy czarem ogniska racz i zachować się umiej .
DZIESIĄTE PRAWO .
Nie pozwól by ktokolwiek przez Ciebie czas marnotrawił , albo smutną minę nosił . Zawsze szczerze mów . Nie czekaj , gdy Ci jakaś krzywda – powiedz zaraz o tem zastępowemu – Twemu najbliższemu przewodnikowi , bratu starszemu . Wszyscy Ci z przyjemnością pomogą.
JEDEN ZA WSZYSTKICH – WSZYSCY ZA JEDNEGO.
JEDENASTE PRAWO.
Do innych tylko po mianach przez Wodzów nadanych się zwracaj. Nie oceniaj innych – pamiętaj, że patrzysz na nich przez swój obraz.
DWUNASTE PRAWO .
Nie kładź się spać jeśliś dobrego uczynku – przyjacielskiej pomocy za dnia nie zrobił , albo komuś krzywdę wyrządził – idź zaraz to napraw .
TRZYNASTE PRAWO .
Do wszystkich ludzi , a szczególnie do obozowych gości przeróżnych z serdecznością , Pokojem i Dobrem się zwracaj i witaj . Zaś zdecydowany , choć kulturalny ma się rozumieć , do pijanych albo tytoń palących bądź , co by do obozu jakowejś złej mocy nie sprowadzili .
CZTERNASTE PRAWO .
Oczy i uszy dookoła głowy miej , co byś żadnego żurawiego krzyku albo innego leśnego głosu znacznego nie przegapił .
PIĘTNASTE PRAWO .
Nie słuchaj co głupi opowiada .
SZESNASTE PRAWO .
Ani jednego kroku bez noża skautowego nie rób . W zaprasowanych spodenkach nie chodź i ręki przez próg namiotu nie podawaj.
SIEDEMNASTE PRAWO.
Zasad Leśnych Ludzi , HROŚ-owych przestrzegaj . Żyj podług planu dnia . Stopnie i sprawności zdobywaj . Ciurostwa i bezmyślności się wyzbywaj i z miasta nawyków . By gromada dumna z Ciebie była , a i Wódz Cię pochwalił . O złych rzeczach nie myśl , a o dobrych i szczęśliwych .
Miny nadętej nie noś. Niech szczęście i dobra energia z Ciebie bije .
OSIEMNASTE PRAWO.
Wszystkich Wodzów , zastępowych , drużynowego szanuj mocno i wspieraj co sił. Ufaj im.
Przeciw nim nie występuj , bo to znak będzie , żeś do Gromady nie dorósł i odejść powinieneś . A gdy odmienne zdanie już jako WYGA mieć będziesz , to bez skrywania o tem pomów .
Idź za Wodzem Naczelnym , pomagaj mu , niech wie , żeś Jego Druh niezawodny i mażna na Ciebie liczyć.
DZIEWIĘTNASTE PRAWO.
Zawsze bądź HROŚ-kiem – w każdej chwili . Nie daj by honor HROŚIOWY i jego tajemnice ktoś łamał , Dobrze Ruch reprezentuj – mów tyle na ile Ci przystoi . Nigdy nie zapominaj żeś harcerzem . Praw i Przyrzeczenia Harcerskiego przestrzegaj . A i Zasad HROŚ owych .”